Karwowo

O wsi

Karwowo leży w gminie Łobez (powiat łobeski, woj. zachodniopomorskie). Ta licząca 170 mieszkańców, malutka popegeerowska wieś stała się w ostatnich latach popularną miejscowością letniskową.

Zawdzięcza to sąsiedztwu Jeziora Karwowo i rzeki Regi oraz otaczającym ją rozległym lasom, przez które prowadzą gminne ścieżki rowerowe do miejsc naznaczonych historią tej ziemi.

W okolicy można podziwiać m.in. ruiny pałacu, grodzisko z IX–XII wieku, kurhany, 300-letni dąb, lipę o dziesięciu pniach. W samym Karwowie warto odwiedzić zadbany wiejski kościółek z 1777 r. i obejrzeć zabytkowy, XVI-wieczny dzwon na nowo wybudowanej drewnianej dzwonnicy.

Tutejsze lasy przyciągają grzybiarzy i myśliwych, a urokliwe jeziorko – wędkarzy. Spragniony wypoczynku turysta skorzysta z kąpieli w jeziorze lub rzece, albo leśną dróżką dojdzie na łąkę pełną ziół i śpiewających ptaków, a zdrożony wędrowiec odpocznie w specjalnie wybudowanej wiacie biesiadnej.

Warto też spróbować domowych wyrobów zaprzyjaźnionej gospodyni, której „kozi sernik” i „dębowa nalewka” zdobyły cenną nagrodę znanego posła. Utalentowani artystycznie mieszkańcy chętnie nauczą gości trudnej sztuki papierowego bukieciarstwa, gry na instrumentach muzycznych, frywolitki lub ikonopisania. Zaproszą także na prawdziwy wiejski festyn ludowy, organizowany co roku w sierpniu z okazji odpustu w miejscowym kościele.


›› Galeria zdjęć

 

O stowarzyszeniu

W Karwowie od wielu lat działa stowarzyszenie rozwoju wsi pod nazwą Stowarzyszenie Przyjaciół Karwowa (zarejestrowane w 2005 r.), którego członkowie zrealizowali wiele projektów dzięki własnym pomysłom, pracy społecznej i funduszom pozyskanym z zewnątrz.

Więcej…
 

Kontakt

Stowarzyszenie Przyjaciół Karwowa

Więcej…