Ursynów

O wsi

Ursynów to niewielka, licząca zaledwie 260 mieszkańców miejscowość, położona w woj. mazowieckim na skraju Puszczy Kozienickiej (powiat kozienicki, gmina Głowaczów).

Od najbliższych miast (Kozienice, Pionki, Radom) dzieli nas kilkanaście kilometrów, od Warszawy 60.

Przez Ursynów przebiega szlak rowerowy. Jadąc nim zobaczymy malownicze okolice i liczne okazy przyrody. Na trasie historycznej warto zatrzymać się w miejscach pamięci – przy pomniku Batalionów Chłopskich w Ursynowie (plac szkolny), pomniku Piłsudskiego w Głowaczowie czy czołgu w Studziankach Pancernych.

Na przepływającej w pobliżu rzece Radomce organizowane są spływy kajakowe.

W sezonie letnim grzechem byłoby nie wybrać się do pobliskich lasów po jagody i grzyby. Jest ich tak wiele, że mieszkańcy ścigają się w konkursach na najobfitszy zbiór.

W Ursynowie działają gospodarstwa agroturystyczne, w których zatrzymują się spragnieni ciszy i spokoju turyści.

Naszą tradycją są festyny, które organizujemy dwa razy do roku. W czerwcu odbytwa się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, a we wrześniu – Festyn Ekologiczny, na którym prezentują się ekolodzy z produktami ze swoich gospodarstw.

Stoiska z ekologiczną żywnością (wiejski chleb z pieca, biały serek i ogórki przyrządzane na sto sposobów) cieszą się nieustającą popularnością. W sezonie zdrowe warzywa i owoce można kupić w ekologicznych gospodarstwach rolnych.

Miłośników sztuki ludowej z pewnością zainteresują prezentowane na festynach prace twórców regionalnych – obrazy wyszywane krzyżykami, misternie wykonane szydełkiem serwetki i obrusy.

 

» Galeria zdjęć

 

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi ,,Nasze Dzieci”, założone przez mieszkańców Ursynowa i okolicznych wsi (Stanisławowa, Maciejowic, Działek Brzózkach, Wólki Brzózkiej) oraz nauczycieli, działa od 2000 roku. Naszym celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z terenów wiejskich.

Więcej…
 

Kontakt

Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Wsi "Nasze Dzieci"

Więcej…