Rachcin

O wsi

Sołectwo Rachcin to urokliwa miejscowość ukryta w lasach na prawym brzegu Wisły w woj. kujawsko-pomorskim (gmina Bobrowniki, powiat lipnowski).

Lasy, cisza i spokój oraz niewielka odległość od centrum zachęcają ludzi do osiedlania się w Rachcinie. Miejscowość jest oddalona od centrum Włocławka o 11 km – podobnie jak najdalsze dzielnice tego miasta. Studium zagospodarowania przestrzennego gminy Bobrowniki przewiduje budowę na terenie Rachcina osiedla domków jednorodzinnych.

Lasy, stanowiące 67 procent powierzchni sołectwa, przyciągają tu miłośników grzybobrania i myślistwa z Polski i Europy, a miejscowe Koło Łowieckie prowadzi aktywną działalność. W lasach znajdują się parkingi przeznaczone do organizacji ognisk i biwaków. Rachcin ma świetne trasy pod szlaki rowerowe. Raz w roku przejeżdża tędy peleton międzynarodowego wyścigu kolarskiego kobiet „Eko-tour”.

O atrakcyjności miejscowości stanowią też zabytki i miejsca pamięci historycznej. Wśród nich ważne miejsce zajmuje drewniany dom powstańca – uciekiniera politycznego z Wielkopolski, zbudowany w 1865 roku. W otoczeniu domu zachowała się zabytkowa zagroda ze stodołą, piwnicą i suszarnią owoców. W pobliżu, między domem powstańca i szkołą, znajduje się urocza dolina z przedwojennymi „michami” wodnymi, które tworzą pozostałości stawów rybnych w miejscu dawnej karczmy.

W lasach ukryty jest dwór hrabiego Jerzego Aleksandrowicza z początku XX wieku. J. Aleksandrowicz, właściciel majątku Okrągła, współpracował ze Skriabinem (W. Mołotowem, późniejszym komisarzem spraw zagranicznych ZSRR) przy przerzucie arystokracji z ogarniętej rewolucją Rosji po 1917 r., a w 1919 r. współtworzył w Warszawie PCK. Wokół dworu zachował się park krajobrazowy z początków XX wieku z ciekawymi okazami starodrzewu i kapliczką przydrożną u wjazdu do zespołu dworsko-parkowego.

Niemieccy turyści odwiedzają liczne cmentarze luterańskie, rozsiane w okolicach Rachcina. Najlepiej zachowany cmentarz (założony w połowie XVII wieku) znajduje się w miejscowości Stary Bógpomóż. Cmentarz luterański w Łęgu Witoszyńskim stanowi także miejsce pochówku żołnierzy poległych pod Włocławkiem w wojnie z Rosją bolszewicką w 1920 r. Nadwiślańskie knieje kryją pozostałości obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej.


Materiały przygotował Karol Kostrzewski

 

›› Galeria zdjęć
 

O szkole i stowarzyszeniu

Rachcin szczyci się długą i bogatą tradycją oświaty. Po powstaniu styczniowym istniała we wsi tajna szkółka języka polskiego.

Więcej…
 

Kontakt

Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Rachcin

Więcej…