Chlewiska

O wsi

Wieś Chlewiska i jej okolice to oaza czystego powietrza, spokoju i piękna – w promieniu 25 km nie ma przemysłu.

Miejscowość jest położona w otoczeniu jezior i lasów, na terenie "Białych Kujaw" przy trasie Inowrocław–Włocławek (gmina Dąbrowa Biskupia, powiat inowrocławski).

Chlewiska zostały założone przez holenderskich osadników, którzy nadali miejscowości nazwę Klein Wiesk (Mała Łąka). Później nazwa została spolszczona – początkowo na Chlewisk, a potem na Chlewiska.

W 1807 r. Napoleon I darował majątek Chlewiska swojemu marszałkowi Oudmontowi, ten jednak szybko go sprzedał. Historia (granica zaboru rosyjsko-pruskiego) i migracje ludności spowodowały, że własność przechodziła od jednego posiedziciela ziemskiego do drugiego, raz Polaka, raz Niemca.

Z tego okresu we wsi do dziś pozostały: budynek szkolny (1902 r.), kościół, resztki cmentarza przykościelnego, stary cmentarz ewangelicki i kilka murowanych domów.

Historycznie pozostała też w Chlewiskach parafia (wymieniana w dokumentach kościelnych od XV w.) dla okolicznych wsi, w tym dla wsi gminnej Dąbrowa Biskupia.

Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Chlewiskach został zbudowany w 1910 r., w miejscu drewnianego, który spłonął pięć lat wcześniej. Po starym kościele pozostały jedynie dzwony.

Staw za kościołem jest największym zbiornikiem wodnym w gminie. Ryby w stawie i jeziorach, moc grzybów w lasach i zamieszkujące ten rejon wyjątkowo uzdolnione wokalnie słowiki, uzupełniają ofertę turystyczną naszej miejscowości :-)


» Galeria zdjęć

 

O okolicy

Kruszwica, Toruń i Ciechocinek – to tylko niektóre z wielu wartych odwiedzenia miejsc w niedalekim sąsiedztwie Chlewisk.

Więcej…
 

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Chlewiska działa od 2007 r., a zarejestrowane zostało w marcu 2008 r.

Więcej…
 

Kontakt

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Chlewiska

Więcej…