Sokołowo

O wsi

Sokołowo to sołecka wieś położona w woj. kujawsko-pomorskim, 4 km na południe od Golubia-Dobrzynia. Malownicze, polodowcowe wzgórza i doliny, lasy z bogactwem roślin i zwierząt oraz ślady historii, od wczesnego średniowiecza do dziejów najnowszych, przyciągają w te strony zarówno miłośników przyrody, jak i historii.

Stara wieś Sokołowo rozciąga się koło miejscowego pałacu i dworku myśliwskiego, gdzie hodowane są bażanty, kuropatwy i dziki. Część wsi, nosząca nazwę Sokołowskie Rumunki, jest położona w zalesionej, malowniczej i głębokiej rynnie strugi Ruziec.

W Sokołowie na uwagę zasługuje kilka obiektów zabytkowych.

Przy północno-wschodniej stronie drogi dojazdowej z Golubia-Dobrzynia znajduje się zespół pałacowo-parkowy.

Najcenniejszym obiektem w całym zespole jest pałac z II połowy XIX wieku, w którym mieści się dziś hotel z 16 miejscami noclegowymi o wysokim standardzie, bilardem, salą bankietową i konferencyjną. Do pałacu prowadzi brama wjazdowa (dwa murowane słupy, na których zawieszona jest stara, metalowa brama).

Oprócz pałacu, zespół składa się z parku i części gospodarczo-folwarcznej. W parku przy pałacu znajduje się kilka chronionych prawem pomników przyrody: cztery 300-letnie dęby i 250-letnia lipa.

Tuż przy szosie dojazdowej do wsi Sokołowo, niedaleko ogrodzenia parku dworskiego, warto odwiedzić neogotycką kaplicę. W 1678 r. stara kaplica została sprofanowana i ograbiona podczas zajazdu szlacheckiego pod wodzą Michała Kłosińskiego.

Nowy obiekt sakralny wzniesiono w tym miejscu dopiero w 1938 r. Okazją do jego budowy były narodziny jedynego syna właścicieli majątku Sokołowo – Bolesława i Wandy Płoskich. W kaplicy od strony inskrypcji dziękczynnej umieszczono 2,5-metrową figurę Najświętszej Marii Panny.

W rozwidleniu szosy Golub-Sokołowo–Dulsk stoi przydrożny krzyż, wzniesiony w 1945 r. na miejscu starszego obiektu z 1901 r., zniszczonego w 1939 r. Zwieńczenie obelisku stanowi równoboczny krzyż z pasyjką Chrystusa.

 

Materiały zebrali: Edyta Jaworska i Mikołaj Gassen-Piekarski. Na stronach SRW Sokołowo wykorzystano także materiały z "Atlasu Dobrych Praktyk" wydanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

 

›› Galeria zdjęć

 

O okolicy

Zarówno miłośnicy historii, jak i przyrody, znajdą w Sokołowie i okolicach coś dla siebie. Tych pierwszych przyciągają tu średniowieczne grodziska, zamki i kościoły, fragmenty murów obronnych, renesansowe kamienice, dziewiętnastowieczne dwory szlacheckie i świadectwa historii najnowszej (II wojny światowej i PRL). Przyrodnikom nasz region oferuje bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego, i możliwość interesujących obserwacji rzadkich gatunków.

Więcej…
 

O stowarzyszeniu

Sokołowo jest wsią popegeerowską ze wszystkimi typowymi dla takich miejscowości zjawiskami i kłopotami. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sokołowo i prowadzona przez nie Mała Szkoła pomagają rozwiązywać te problemy i przyczyniają do rozwoju wsi.

Więcej…
 

Kontakt

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sokołowo

Więcej…