Janisławice › O okolicy

Nasza wieś stanowi znakomity punkt wypadowy do odwiedzenia innych ciekawych miejscowości odległych nie więcej niż 30 km. W mieście powiatowym, Skierniewicach, można zobaczyć pałac, który był niegdyś rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich, odnowiony dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z 1875 r., czy zabytkowa parowozownię z czynnym taborem.

W Rawie Mazowieckiej warto zwiedzić wieżę i pospacerować po murach dawnej warowni. Z zamkiem związana jest legenda sięgająca czasów Siemowita III. Książę, podejrzewając żonę o zdradę, kazał ją udusić tuż po porodzie, a dziecko oddał przypadkowej kobiecie. Po latach przedstawiono mu syna, który okazał się do niego niezwykle podobny. Kilka wieków później podobna historia została opisana przez Szekspira w dramacie Opowieść zimowa. Powiadają nawet, że dzieło powstało na podstawie rawskiej legendy.

Do Arkadii koło Łowicza przyciąga tłumy turystów jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Sielankowy, romantyczny park krajobrazowy, założony w 1778 r. przez księżnę Radziwiłłową, miał być idealną scenerią do modnych wówczas sentymentalnych romansów. Niezwykła kraina stworzona na wzór starożytnej Arkadii kryje wiele sztucznych ruin i świątyń dumania, nastrojowych kaskad, mostów i stawów. Najwspanialszą budowlą w parku jest akwedukt nad kaskadą wodną. Duże wrażenie robią też Świątynia Diany, Domek Gotycki oraz Dom Murgrabiego.

Nie mniej atrakcyjny jest pobliski Nieborów z zespołem pałacowo-parkowym, Łowicz z nietypowym, trójkątnym rynkiem i muzeum guzików – najmniejszym muzeum świata, mieszczącym się w walizce, Rogów z arboretum i alpinarium.

W uwiecznionych przez Władysława Reymonta w Chłopach Lipcach Reymontowskich można zobaczyć domek dróżnika, w którym autor-noblista mieszkał i pracował w latach 1888-1893. Na miejscowym cmentarzu znajduje się symboliczny grób Boryny. W Muzeum Mazowsza Zachodniego można podziwiać izbę regionalną i manufakturę tkacką z wyposażeniem.

 

» Powrót na stronę główną miejscowości
» Galeria zdjęć