Barnówko

O wsi

Otoczona przez lasy, jeziora i stawy wieś Barnówko leży w woj. zachodniopomorskim (powiat myśliborski, gmina Dębno), na trasie Myślibórz–Kostrzyn n. Odrą.

Wieś zaprasza wszystkich, którzy lubią wypoczynek wśród drzew i nad wodą. Przez lasy, łąki i pola prowadzą dobrze oznakowane szlaki turystyczne – piesze i rowerowe, którymi można trafić nad jeziora o czystych wodach i pięknych plażach.

Rekreacyjne stawy z karpiami, sielawami i innymi gatunkami ryb sowicie wynagrodzą wędkarzy, a lasy – grzybiarzy i zbieraczy jagód. Dla fotografa przyrodnika wspaniałym trofeum może być zdjęcie orła białego, żółwia błotnego, czapli czarnej czy łabędzia niemego.

Nad jeziorem znajduje się kąpielisko, przystań kajakowa i pole namiotowe. Zwolennicy noclegów pod namiotem mogą też biwakować latem na trawiastym boisku szkolnym.

Na przepływającej przez Barnówko rzece Myśli od lat organizowane są spływy kajakowe.

Miejscowe gospodarstwo agroturystyczne ze zwierzętami hodowlanymi i egzotycznym ptactwem (pawie, bażanty), ugości każdego turystę wiejskim jadłem, zaoferuje przejażdżki konne i noclegi o wysokim standardzie.

Na szczególną uwagę zasługuje zespół parkowy założony w drugiej połowie XVIII w., usytuowany w południowej części wsi nad brzegiem rzeki Myśli. Najcenniejsze okazy – to dwa stare dęby szypułkowe zwane „Guślarzami” o wysokości 22 m i średnicy 5 m (pomniki przyrody). W parku rosną również klony srebrzyste, sokora chińska i choinka kanadyjska. W skład kompleksu wchodzą ruiny pałacu spalonego podczas działań wojennych. Na terenie parku znajduje się staw rybny założony w 1781 r.

W Barnówku można też odwiedzić teren ostatniego lotniska I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” i odnowiony pomnik żołnierza niemieckiego z I wojny światowej, stojący w pobliżu kościółka na poniemieckim cmentarzu.

W sąsiedztwie wsi turystów przyciągają: dwa piękne jeziora: Ostrowieckie (z wyspą i parkiem, odległość 3 km) i Lipowo (z plażą i parkiem), zespół pałacowo-parkowy w Dolsku (odległość 7 km) i zespół parkowy z budynkiem pałacowym nad jeziorem Czaple (odległość 12 km).

W pobliskim Dębnie warto obejrzeć odrestaurowane, piękne kamienice i XIX-wieczny kościół. Zbudowano go na podstawie projektu istniejącego już kościoła św. Marcina w Berlinie, który został wykonany przez architekta Erwina Stülera. Świątynia została wyposażona w organy berlińskiej firmy Lang und Dinse. Nieco później okna kościoła ozdobiono witrażami, również wykonanymi w Berlinie, przedstawiającymi sceny ewangeliczne.

Na trasie Myślibórz–Dębno, w lasach koło wsi Pszczelnik, wzniesiono pomnik poświęcony pamięci dwóch litewskich lotników, Stasysa Girenasa i Dariusa Stepasa, którzy 15 lipca 1933 roku podjęli próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku do Kowna (7186 km).

 

» Galeria zdjęć