Lipnica

O wsi

Wieś Lipnica jest położona 40 km na wschód od Torunia, w gminie Dębowa Łąka – jednej z najmniejszych gmin w Polsce (3,3 tys. mieszkańców).

Przez obszar gminy przebiegają drogi krajowe Toruń–Olsztyn i Grudziądz–Rypin, krzyżujące się właśnie w Lipnicy.

Lipnica to jedna z ładniejszych wsi w powiecie wąbrzeskim. Zadbane gospodarstwa przydomowe urokliwie wkomponowują się w pagórkowaty teren z licznymi oczkami wodnymi, Strugą Wąbrzeską i terenami leśnymi.

W centrum wsi znajduje się kościół wybudowany na początku XX w. na fundamentach nieistniejącego już drewnianego kościoła, który ufundowała starościanka brodnicka Anna Wazówna, siostra króla polskiego Zygmunta III Wazy.

W bliskim sąsiedztwie kościoła mieści się piętrowy budynek Szkoły Podstawowej. Szkoła ma siedem sal lekcyjnych, nowoczesną pracownię komputerową z dostępem do internetu, bibliotekę, świetlicę i stołówkę oraz salę gimnastyczną. Na przyległym terenie są dwa boiska: do piłki nożnej i siatkowej.

Tradycją lipnickiej szkoły są organizowane na przełomie maja i czerwca festyny rodzinne z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Naprzeciw szkoły znajduje się prywatna baza letniskowa dla 20 osób. Ofertę dla turystów uzupełniają:

  • pięknie położone (w środku lasu) gospodarstwo agroturystyczne w sąsiedniej wsi Wielkie Pułkowo (odległość 2,5 km),
  • pobliska stajnia „Traken”, oferująca naukę jazdy konnej z instruktorami, hipoterapię, przejażdżki bryczkami konnymi i usługi agroturystyczne,
  • działające w Lipnicy dwa punkty gastronomiczne i sklep spożywczo-przemysłowy.

W odległej o 2 km od centrum wsi leśniczówce można przyjrzeć się z bliska sarnom i dzikom. Malownicze trasy piesze i rowerowe prowadzą m.in. do leśniczówki oraz do wiatraka i kuźni w Małym Pułkowie.

 

» Galeria zdjęć

 

O okolicy

Dębowa Łąka jest gminą rolniczą, w której można znaleźć wiele atrakcyjnych dla turystów miejsc. W gminie znajduje się siedem kościołów, zespół pałacowo-parkowy w Dębowej Łące z ciekawymi okazami przyrodniczymi i XIX-wieczny zespół parkowo-dworski w Niedźwiedziu.

Więcej…
 

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipnica, Małe Pułkowo, Wielkie Pułkowo, Sokoligóra „Mała Ojczyzna” powstało w 2001 r. Dotychczas jego priorytetami były: edukacja i wychowanie. Teraz Stowarzyszenie chce się również zaangażować w rozwój turystyki.

Więcej…
 

Kontakt

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipnica, Małe Pułkowo, Wielkie Pułkowo, Sokoligóra "Mała Ojczyzna"

Więcej…