Recz

O gminie

Recz to 3-tysięczne miasteczko w powiecie choszczeńskim (woj. zachodniopomorskie), przy drodze krajowej nr 10 (Szczecin–Bydgoszcz) i lini kolejowej Stargard Szczeciński–Piła.

Recz leży nad rzeką Iną, wśród malowniczych wzgórz i bujnej zieleni, w pobliżu rezerwatu florystycznego „Grądowe Zbocze”.

Wiosną zakwitają tam rzadkie w regionie i kraju rośliny. Obok masowo występującego czosnku niedźwiedziego w rezerwacie zadomowiły się: obrazek plamisty, kokorycz drobna, fiołek przedziwny, bniec czerwony, kopytnik pospolity, a także jeden z największych grzybów świata - purchawica olbrzymia.

Jedną z atrakcji turystycznych okolic Recza jest młyn w dolinie Iny, gdzie każdy może spróbować własnoręcznie złowić pstrąga.

Najstarsza wzmianka o Reczu pochodzi z 1269 r. Recz zachował układ średniowiecznego miasta o owalnym zarysie, opasanego murem obronnym z kamieni polnych, który zbudowano w XIV-XV w.

Do cennych zabytków należą też:

  • Kościół Chrystusa Króla - budowla gotycka z XIV wieku z renesansowym ołtarzem z lat 1607-1611
  • organistówka z końca XVIII wieku
  • dom mieszczański z XVIII wieku
  • średniowieczne grodzisko pocysterskie (stanowisko archeologiczne).

Miasto leży na historycznym "Szlaku cysterskim", wyznaczanym przez miejscowości, w których osiedlali się cystersi.

 

» Galeria zdjęć
 

O stowarzyszeniu

Reczańskie Towarzystwo Oświatowe „pro Educatio” działa od 2004 roku. Działa na rzecz edukacji w gminie, wspiera wszechstronny i zrównoważony rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy.

Więcej…
 

Kontakt

Reczańskie Towarzystwo Oświatowe „pro Educatio”

Więcej…