Gardzienice › O powiecie

 

Powiat świdnicki jest najmniejszym, a jednocześnie jednym z najpiękniejszych powiatów w woj. lubelskim. Atrakcyjnie położony w centrum województwa, przy drodze krajowej łączącej Lublin ze wschodnią granicą Polski, oferuje zarówno możliwości inwestowania, jak i walory przyrodnicze i krajobrazowe.

» Informacje ogólne
» Historia i przyroda
» Dziedzictwo kulturowe (mapa)
» Noclegi i gastronomia
» Kalendarium imprez kulturalnych i sportowych
» Mapa powiatu świdnickiego

 

  • Gmina Piaski

Miasto i gmina Piaski leżą w centrum powiatu świdnickiego, 23 km od Lublina. Piaski to stara osada handlowa, położona na trakcie ruskim. Prawa miejskie uzyskała w I połowie XV wieku, a po ich utracie w 1870 roku odzyskała je w roku 1993. Miasto jest niewielkim ośrodkiem przemysłowo-usługowym. We wschodniej części gminy przeważają zasoby przyrodnicze i zabytki.

» Informacje ogólne
» Turystyka

 

  • Gmina Mełgiew

Nazwa gminy niewątpliwie wywodzi się od przepływającej przez nią rzeki Mełgiewki, choć bywa też wiązana z budowanymi licznie nad Mełgiewką młynami, a nawet z często występującymi tu mgłami. Pierwsze wzmianki o Mełgwi pochodzą z 1325 r. Jednym z piękniejszych obiektów zabytkowych na jej terenie jest zespół sakralny.

» Informacje ogólne
» Turystyka

 

  • Gmina Trawniki

Najbardziej wysunięta na wschód gmina powiatu świdnickiego, malowniczo położona w dolinach rzek Wieprz i Giełczew oraz Kanału Wieprz-Krzna. Gmina ma charakter typowo rolniczy. Od północy graniczy z Nadwieprzańskim Parkiem Krajobrazowym, który obejmuje niewielką część jej obszaru.

» Informacje ogólne
» Turystyka

 

  • Gmina Rybczewice

Gmina typowo rolnicza, najdalej wysunięta na południe w powiecie świdnickim. Jej obszar reprezentuje niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe - około połowy terenu gminy zajmuje Krzczonowski Park Krajobrazowy. Warto też odwiedzić kościół parafialny w Częstobrowicach, odbudowany po pożarze pod koniec XVIII wieku.

» Informacje ogólne
» Turystyka

 

  • Gmina Świdnik

Świdnik, do połowy lat 50. noszący nazwę Adampol, to nie tylko wytwórnia śmigłowców. Zabytki gminy są związane przede wszystkim z przedwojenną historiątego terenu, kiedy pełnił on funkcję letniska i uzdrowiska Lublina. Do godnych obejrzenia zabytków należą m.in. drewniane wille z lat 20. i zespół dworca kolejowego z początków XX wieku.

» Turystyka

 

 

» Powrót na stronę główną miejscowości
» Galeria zdjęć