Lipnica › O okolicy

Dębowa Łąka jest gminą rolniczą, w której można znaleźć wiele atrakcyjnych dla turystów miejsc. W gminie znajduje się siedem kościołów (w tym kościół parafialny w Łobdowie, w którym nadal żywy jest kult błogosławionego Jana Łobdowczyka), zespół pałacowo-parkowy w Dębowej Łące z ciekawymi okazami przyrodniczymi i XIX-wieczny zespół parkowo-dworski w Niedźwiedziu.

Spośród czterech parków wiejskich – w Dębowej Łace, Kurkocinie, Niedźwiedziu i Feliksowie – trzy pierwsze znajdują się na liście parków zabytkowych. W miejscowościach tych zarejestrowanych jest 8 pomników przyrody, wśród nich platan o blisko pięciometrowym obwodzie (park w Dębowej Łące) oraz kilka niewiele od niego "szczuplejszych" dębów i buków.

W oddalonym o 3 km od Lipnicy Małym Pułkowie, do którego prowadzi ścieżka rowerowo-piesza, warto obejrzeć wiatrak – zabytek kultury ludowej i kuźnię z 1905 r.

12 km na południe od Lipnicy leży Golub-Dobrzyń z zamkiem Anny Wazówny (znanym w kraju z odbywających się w drugiej dekadzie lipca międzynarodowych turniejów rycerskich oraz słynnych balów sylwestrowych). 5 km dalej na wschód znajduje się Ośrodek Chopinowski w Szafarni, zaś w sąsiedniej wiosce Płonne – Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej i Góra Modrzewiowa z 300-letnimi modrzewiami.

O 25 km na północ od Lipnicy oddalony jest Radzyń Chełmiński – miasteczko z wartymi zwiedzenia ruinami zamku krzyżackiego, a o 35 km na wschód – Brodnica i Pojezierze Brodnickie.

 

» Powrót na stronę główną miejscowości
» Galeria zdjęć